Reprezentacija Hrvatske u četvrtfinalu svjetskog robotičkog natjecanja

Mladi robotičari iz Hrvatske, među kojima je i jedna učenica V. gimnazije nastupili su na svjetskom robotičkom natjecanju FIRST Global Challenge u Mexico City, 13.-19.8.2018.

Na natjecanju je sudjelovalo 161 ekipa iz 155 država svijeta, predstavnik svakog kontinenta i ekipa Hope – izbjeglice iz Sirije u Libanonu.

Ovogodišnja tema natjecanja je bila “Energija budućnosti”. Prije samog natjecanja, ekipe su morale osmisliti i sastaviti robota veličine do 50x50x50 cm koji može sakupiti kocku s poda (koja predstavlja gorivo) i prenijeti ju na određeno mjesto u željenu elektranu. Dodatno, robot mora imati mehanizam da primi solarnu ćeliju i zavrti vjetroelektranu. Na samom natjecanju slučajno se izabiru 3 države koje čine savez, te druge 3 države za protivnički savez. Jedna robotska igra traje 2,5 minute. Svaka ekipa igra ukupno 8 robotskih igri svaki puta sa drugim državama u savezu i u protivničkom savezu. Najboljih 48 ekipa ulazi u doigravanje dok se ne iskristalizira pobjednik.

Natjecatelji iz Hrvatske došli su do četvrtfinala gdje su izgubili od Maldiva, Islanda i Kolumbije.