Buvljak Pete: Pun pogodak u ekološkom, društvenom i ekonomskom smislu!

Prvi buvljak Pete, održan 24.5.2023., s odjećom za sezonu proljeće / ljeto bio je vrlo uspješan. Budući da su se mnogi učenici i profesori oduševili idejom, organizirali smo u Školi još jedan termin za buvljak s odjećom za proljeće / ljeto tjedan dana kasnije. Drugi buvljak Pete održan je, također vrlo uspješno, 31.5.2023. Učenici i profesori su odjevne predmete, koje već dugo nisu odjenuli, donijeli na buvljak, a zauzvrat su mogli odabrati neki njima sasvim novi odjevni predmet, koji su ponijeli doma, te tako obnovili svoju garderobu uz 0,00 potrošenih eura.

Svu nerazmijenjenu robu (38,88 kg) odnijeli smo nakon buvljaka u Socijalnu zadrugu Humana Zagreb.

Socijalna zadruga Humana Zagreb zapošljava osobe s invaliditetom i ostale teško zapošljive skupine, koje se bave projektima ponovne upotrebe, edukacijama te prodajom donirane odjeće, tekstila i kućnih potrepština u svom socijalnom dućanu. Čuvaju okoliš ponovnom upotrebom, reciklažom i projektima održivog razvoja. Tekstil je, naime, veliki zagađivač – tekstilna industrija ima goleme emisije CO2 i troši enormne količine vode, a jako puno ga se baca te zauzima prostor na odlagalištima otpada, pa se u Humani Zagreb brinu da ga se baca što manje.

Učenicima i profesorima V. gimnazije drago je što su mogli biti dio ove priče.

Do sljedeće prilike za otprilike pola godine, kada ćemo u V. gimnaziji organizirati buvljak s kolekcijom jesen / zima.

Ideja i organizacija: Irena Lasić, prof. njemačkoga jezika